TRANSPORT GRATUIT PESTE 350 LEI
L-V: 9-17    0754 069 665

Cum să îndepărtezi uşor folia de geam autoadezivă: trucuri și tehnici de la Folina

8019
SHARE
5.00

Toate foliile de geam pot fi îndepărtate cu succes, fără a deteriora sticla.


La Folina ne asigurăm că oferim folii de cea mai înaltă calitate, din materiale care se aplică uşor, dar care se pot şi îndepărta.

Indiferent dacă este vorba despre folii cu efect de sablare, folii pentru cabină de duș, folii pentru uși interioare sau folii de protecție solară, procesul de îndepărtare a acestor folii poate fi simplu dacă foloseşti produsele potrivite şi respecţi câteva sfaturi.

Astfel, poți schimba aspectul geamului tău fără griji și fără a afecta suprafața de sticlă. Echipa noastră a testat metode sigure și eficiente pentru îndepărtarea foliilor de geam. Poți avea încredere că Folina îți oferă soluții de calitate, garantându-ți că procesul de îndepărtare a foliilor autoadezive nu va deteriora sticla și va oferi rezultate excelente.

 

                            Cum se îndepărtează folia de geam autoadezivă?


Iţi prezentăm procesul de îndepărtare a foliei de geam autoadezive, oferindu-ți informații utile pentru a-ți ușura munca.
Indiferent de motivul pentru care dorești să îndepărtezi folia de pe geamul tău - fie că vrei să o înlocuiești sau pur și simplu nu mai vrei să foloseşti folia - iată câțiva pași simpli pe care îi poți urma:


1. Pregătirea: Asigură-te că ai la îndemână produsele următoare:

    un uscător de păr
    un răzuitor cu lamă metalică
    un cutter
    o soluție de curățare a adezivului
    o lavetă pentru ştergerea geamului
    soluţie pentru ştergerea geamului

2.  Încălzirea foliei: Folosind uscătorul de păr la temperatură medie sau înaltă, țintește jetul de aer cald pe o colț al foliei. Căldura înmoaie adezivul și face ca folia să se îndepărteze mai ușor. Asigură-te că menții o distanță sigură între uscătorul de păr și geam pentru a evita supraîncălzirea acestuia.

3.  Ridicarea foliei: După ce ai încălzit suficient colțul foliei, folosește vârful cuterului pentru a ridica ușor colțul foliei de pe geam.

4.  Îndepărtarea foliei: Continuă să încălzești și să ridici treptat folia, pe măsură ce avansezi. În timp ce ridici folia, ține-o la un unghi de aproximativ 45 de grade față de suprafața geamului. Folosește degetele pentru a îndepărta cu atenție folia de pe geam. Dacă întâmpini rezistență, aplică puțină căldură suplimentară și încearcă din nou.

5.  Curățarea reziduurilor: După ce ai îndepărtat complet folia de pe geam, pot rămâne reziduuri de adeziv. Folosește o soluție de curățare specială pentru a îndepărta aceste reziduuri. Pulverizează soluţia pe sticlă, lasă 1-2 minute să acţioneze. Folosind răzuitorul curăţă adezivul. Evită utilizarea substanțelor abrazive care pot deteriora suprafața geamului.

Sunt situaţii când nu rămâne deloc adeziv pe sticlă – în special, dacă folia nu este expusă direct la razele UV ( uşi interioare, cabină duş, balustrade, mobilier )

6.  Curăţarea geamului/sticlei: După ce ai îndepărtat toate reziduurile de adeziv, șterge geamul folosind o lavetă microfiră şi soluţie de curăţat geamul. Verifică suprafața pentru a te asigura că nu au rămas urme sau reziduuri.

 

Produse din magazin


Și uite așa, în câțiva pași simpli, poți îndepărta folia de geam autoadezivă fără prea mult efort. Este important să fii răbdător și să lucrezi cu grijă. Te invit să urmăreşti şi tutorialul nostru video în care prezentăm toate etapele de indepărtare a foliei de pe geam

 La Folina, suntem dedicați oferirii produselor de cea mai bună calitate și serviciilor de înaltă clasă. Indiferent de nevoile tale, suntem aici pentru a te sprijini în procesul de selectare și utilizare a foliilor de geam potrivite. Pentru mai multe informații și sfaturi, nu ezita să ne contactezi.
Echipa noastră de specialiști stă la dispoziția ta!
 

Produse din magazin
5 (3 voturi)
URMĂRIȚI-NE
CUMPĂRĂTURI SIGURE

© 2024 Folina.ro | All Rights Reserved. Folina.ro | Designed by ArtvertisingTermene și condiții

Acest site folosește cookie-uri
Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul, pentru a oferi funcții de rețele sociale și pentru a analiza traficului. De asemenea, le oferim partenerilor de rețele sociale, de publicitate și de analize informații cu privire la modul în care folosesc site-ul nostru. Aceștia le pot combina cu alte informații oferite de dvs. sau culese în urma folosirii serviciilor lor. Prin continuarea navigării, ești de acord cu Politica de Cookies.